1. aastal osales Eestis rinnavähi sõeluuringul 64% kutsututest ehk 54 406 naist. Jõgeva maakonnas oli osalusmäär 70%.

Mai kuu on rahvusvaheline rinnavähi ennetuse kuu, mille raames juhib Tervisekassa kampaaniaga “Pealt ei paista. Kindlam on kontrollida” tähelepanu just vähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.

Möödunud aasta Jõgeva maakonnas varasemaga võrreldes, on olukord paremaks läinud, aga endiselt on mitmeid naisi, kes siiski veel sõeluuringule ei jõua.

“On hea meel näha, et Jõgeva maakonnas on nii paljud naised juba sõeluuringul käinud. Sõeluuringutel osalemine on tervisekäitumise tavapärane osa ja me väga ootame, et iga naine astub selle sammu oma tervise eest vastutamise poole,” ütles Tervisekassa sõeluuringute teenusejuht Maria Suurna ja lisas, et 2021. aastal avaldatud uuringuraportist selgus, et skriiningule ei jõua näiteks naised, kellel puuduvad kaebused ja sümptomid.

“Kahjuks arvatakse, et kui sümptomid puuduvad, siis ei ole põhjust kontrolli minna, kuid paraku see nii ei ole, märkis Jõgeva maakonna tervisedendaja Maie Puusepp. “Seetõttu olemegi valinud kampaania sõnumiks: „Pealt ei paista. Kindlam on kontrollida“. “Vähieelne seisund ja varases staadiumis vähk endast märku ei anna ja seega on sõeluuringul osalemine väga oluline ka kaebuste puudumisel. Uuringul osalemine annab võimaluse enda tervise kontrollimiseks ning kingib kindlustunde, et kõik on korras,“ täiendas Suurna.

Rinnavähi sõeluuringule kutsutakse naisi vanuses 50–68 iga kahe aasta tagant. Tänavu on kutsutud rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967, 1969, 1971, 1973.
Mammograafiabuss on jälle Jõgeva maakonnas:
– Avinurme kultuurikeskuse parklas  5.-6. juulil
– Jõgeva kultuurikeskuse ees 4.-11. septembril
– Põltsamaa kultuurikeskuse ees 12.-15. september
– Palamusel 16.-19. september.

Emakakaelavähi sõeluuringuid teevad Jõgeva maakonnas Jõgeva Haigla SA ja Põltsamaa Tervis SA.

Rinna­ ja emakakaelavähi sõeluuringut tegevate raviasutuste kontaktid ja mammograafiabusside ajakava leiab https://www.tervisekassa.ee/soeluuringu-kontaktid.

Tervisekassa sõeluuringute teenusejuht
Maria Suurna