Iga Jõgevamaa noor on ühiskonna osa

Projekt „Iga Jõgevamaa noor on ühiskonna osa“ on suunatud noortele vanuses 13-29, et neid mõista ja toetada haridusteele naasmise ja/või tööturule jõudmise teemadel.

Projekti viiakse ellu Noortegarantii tugisüsteem (NGTS) lahenduse kaudu, mis on Eestis välja töötatud NEET-olukorras noorteni jõudmiseks ja toetamiseks. NEET-olukorras noor tähistab kokkuleppeliselt 15-29-aastast mitteõppivat ja mittetöötavat noort, kes ei osale ka koolitusel.

Projekti ühe suuna tegevused on mõeldud NEET-olukorras noortele ning selles osas on oluline roll noorte heaolu spetsialistidel, kes saavad infot potentsiaalse toetust vajava noore kohta ja võtavad temaga kontakti. Võimalusi noore kohta info saamiseks on erinevaid:

1. NGTS IT-lahendus

Tegemist on süsteemiga kohalikule omavalitsusele, mis annab päringu alusel infot piirkonna spetsialistile mitteõppivatest ja mittetöötavatest noortest. Päring tehakse kaks korda aastas (märts ja oktoober) ning nimekirjas avalduvad kõik 16-29-aastased noored, kes vastavad järgmistele tingimustele:

       1) ei õpi
       2) ei tööta
       3) ei ole töötuna arvel
       4)  ei ole tuvastatud puuduvat töövõimet või üle 80-protsendilist töövõime kaotust
       5) ei saa töötamise toetamise teenust
       6) ei tegele ettevõtlusega
       7) ei saa hüvitist alla pooleteiseaastase lapse kasvatamise eest
       8) ei kanna vangistust või eelvangistust
       9) ei viibi asendus- või kaitseväeteenistuse

2. Võrgustiku / koostööpartneri kaudu

Võrgustikuliikmete kaudu saab noorte heaolu spetsialist info noorest, kes võib vajada tuge mingil teemal (nt haridus, töö, karjäär, motivatsioon jms) ja samas võivad võrgustikuliikmed jagada noorele endale infot NGTS võimalustest.

3. Noor võtab ise ühendust

Noorel endal on võimalus ise ühendust võtta noorte heaolu spetsialistiga, kui ta tunneb, et tahaks kellegagi arutada tema jaoks olulistel teemadel, leida selgust, motivatsiooni või inspiratsiooni kas õpingute jätkamiseks, töömaailmas või mingite muude eluliste teemadega tegelemiseks.

Noortegarantii tugisüsteemi loogika koosneb peamiselt 4 osast:

Nooreni jõudmine (eelnevalt kirjeldatud võimalused)

Võrgustikutöö (toimub noortele vajalikke võimalusi või teenuseid pakkuvate kootööpartnerite väljaselgitamine, kaardistamine ja ühtsetel põhimõtetel noorte toetamine)

Noore toetamine (keskendutakse noorte soovidele, toetamaks tema pikaajaliste eesmärkide saavutamist. Oluline on enne haridustee jätkamist või töö leidmist ka üldine iseenda leidmine, unistama õppimine ja motivatsiooni leidmine)

Järeltugi (jälgitakse, et noor ei satuks tagasi varasemasse olukorda).

Noore ja NGTSi spetsialisti koostööprotsessis keskendutakse noore poolt püstitatud eesmärgile, nt õpingute jätkamine või sobiva töö leidmine. Koos tehakse tegevusplaan jõukohaste sammudega, mis aitavad tulemuseni jõuda. Noorte heaolu spetsialist toetab noort seni, kuni eesmärk on saavutatud. Peale tulemuseni jõudmist hoitakse noorega kontakti veel kuni kuus kuud, et analüüsida tehtud edusamme. Uute lahendusvajaduste ilmnemisel koostatakse uus tegevusplaan.

Oluline selle kõige juures on noore enda soov ja valmisolek spetsialistiga vabatahtlikult suhelda kas silmast silma kohtudes, kirjutamise- või telefoniteel.

Noorte heaolu spetsialist arvestab noore individuaalsete vajaduste ja soovidega ning sellest lähtuvalt pakub noorele tugitegevusi ja infot. Vajadusel kaasatakse juhtumikorralduse protsessi noore tugivõrgustiku liikmed või teisi tugitegevuse pakkujaid ja seotud valdkondade esindajaid (nt noorsootöötaja, töötukassa juhtumikorraldaja, lastekaistespetsialist jt).

Tegemist saab olla nii lühiajalise kui ka pikaajalise toetamisega, sealhulgas vajalike teenuste ja toetuste tutvustamisega, nt tööpakkumised, koolitused ja muud täiendõppevõimalused, rahvusvaheline noorsootöö, tervist ja elustiili toetavad tegevused, rahatarkus, laste ja perede toetamise võimalused jpm.

Teine osa projektitegevustest on suunatud ennetustegevustesse, et aidata noortel mõista, mis neid huvitab, julgustada unistama ja oma unistuste nimel läbimõeldud samme astuma.

Neid tegevusi viiakse ellu noortekeskuste kaudu ja keskendutakse noorte soovidele ja huvidele. Fookuses on iseenda leidmise, unistamise ja motivatsiooni leidmise/hoidmise teemad.  Korraldatakse erinevaid töötubasid, väljasõite, huviringe.

Projekti kaasrahastab Euroopa Liit