Innovatsioon, kestlikkus, koostöö ja ettevõtlikkus – just selliste märksõnadega võiks kokku võtta SA Järvamaa ja SA Jõgevamaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse korraldatud õppereisi Hispaaniasse Valencia ja Alicante piirkonda. Ühtekokku viie päeva jooksul loodi kontakte nii üksteise kui ka kohalike ettevõtetega, kes on tähelepanu alla võtnud uuenduslikud tehnoloogiad ja kestliku majandamise.
Esimesena uudistati Aimplast, plastika tehnoloogiakeskust, kus oli võimalus piiluda sisse pakendimaailmas toimuvatesse uuendustesse. Aimplas on rahvusvaheliselt tuntud innovatsioonikeskus, mis on pühendunud plastiku ringmajanduse arendamisele. Tegu on väga konkreetselt tulevikku vaatava ja seda juhtiva ettevõttega, kuna plastpakendite kasutamine on üha enam seadusandlikult reguleeritud, eriti mis puudutab toidupakendeid. Ettevõte on orienteeritud koostööle ettevõtete ja start-up’idega üle kogu maailma.
Aimplasega samas innovatsioonilinnakus asub ka AINIA – Euroopa üks suuremaid tehnoloogiakeskusi, kellel on üle 700 partneri ja 1600 kliendi. Keskus tegutseb ülemaailmselt, pakkudes partnerlust nii avalikule kui ka erasektorile. AINIA pakutavad peamised teenused on innovaatiliste tehnoloogiliste lahenduste väljatöötamine (nt tuleviku toidutööstus, toiduturvalisus ja kvaliteet, tervis ja heaolu, rohepööre), konsultatsioon (nt toiduainetööstusega seotud seadusandlus), laborianalüüside tegemine (pakendiohutus ja innovatsioon), aga ka väljaõpe ja koolitus.
Innovatsiooni i-le pani täpi Euroopa suurima kunsti- ja teaduslinnaku, Ciutat de les Arts i les Ciències külastamine, mis on silmapaistev kombinatsioon tehnoloogiast, kunstist, arhitektuurist ja kestlikkusest. Arhitekt Santiago Calatrava kujundatud enam kui 350 000 ruutmeetri suurune futuristlik hoonetekompleks asub endises jõesängis ning sinna kuuluvad lisaks näitustehallile Hispaania suurim panoraamkino ja planetaarium. Keskuses asub ka Euroopa suurim okeanaariumipark, mille on kavandanud samuti omapärase käekirjaga arhitekt Félix Candela ja mis hõlmab hulgaliselt erinevaid mereolevusi, aga ka teadusmuuseumi ja uurimiskeskust.
Hispaanias olles ei saa mõistagi mööda vaadata sealsest toidust ja joogist. Kohaliku giidi juhatuse ja soovituste saatel külastati Valencia kuulsat turuhoonet, mis on üks Euroopa suuremaid. Samuti prooviti Hispaania tuntud riisirooga, hiiglasuurel praepannil tehtud paella’t, mis algupäraselt ongi pärit just Valenciast. Kuna Hispaania on hinnatud veinitootja, õnnestus sisse piiluda ka kohalikku veiniistandusse, kus pereettevõttena toimetab tuntud käsitööveinide tootja Pepe Mendoza ja tema pere, kes töötavad iga päev selle nimel, et hoida elus kohalikke viinamarjasorte ja autentset veinitootmist, katsetades samas uusi ideid ja lähenemisviise.
Reisi viimasel päeval kohtusime Torreviejases kohaliku eestlanna, Ulvi Heliniga, kes jagas oma inspireerivat teekonda Põltsamaalt Tamperesse ja sealt edasi juba Hispaania päikese alla. Ettevõtlikul naisel äriideid jagub ja praegugi otsib ta endale partnerit, kellega koos panna püsti kohalik pitsaäri, mis peaks saama ka eestlaste kogukonna kohtumispaigaks. Reisi lõpus toimunud aruteluringis leiti ühiselt, et õppereis oli väga sisukas, elamuste- ning maitseterohke ning igati inspireeriv – avanesid uued vaatenurgad ja laienes sotsiaalne võrgustik muu hulgas erinevate koostööde tarvis.
Õppereis toimus Euroopa Regionaalarengu Fondi meetme „Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks“ raames Järvamaa ja Jõgevamaa rahalistest vahenditest.
Tagasivaate reisile tegi Krista Jõesaar OÜ-st Riverland.