Noorte uimastiennetus – tervislikud valikud algavad usaldusest ja teadlikkusest
Tänapäeva noorte seas on tervislike valikute tegemine keerulisem kui kunagi varem. Kuigi paljud noored arvavad, et “kõik proovivad” alkoholi ja tubakat, näitavad uuringud, et tegelikkuses enamik noori neid aineid ei tarvita. Sellest teadmatusest tulenevad normid ja ootused kujundavad aga noorte käitumist ning võivad viia kahjulike otsusteni. Tervise Arengu Instituudi ennetuspõhimõtete alusel on oluline luua toetav ja usaldusväärne keskkond, mis aitab noortel teha teadlikke valikuid enne, kui probleemid tekivad.
12. novembril 2024 toimus Jaan Poska Laiuse Põhikoolis Jõgevamaa laste ja noortega töötavatele spetsialistidele õpiamps “Uimastiennetus töös noortega”. Õpiampsu käigus saadi ülevaade uimastite tarvitamise olukorra kohta noorte seas ning mõtestati lahti uimastiennetuse põhimõtted erineva vanusegruppide noorte hulgas. Arutelu vedasid valdkonna spetsialistid Tiia Pertel ja Agne Kivisaar Tervise Arengu Instituudist.
Uimastiennetus algab usaldusest ja tõenduspõhisusest
Tõhus ennetustöö tugineb eelkõige usaldusväärsele suhtele noortega ja teadlikkuse tõstmisele. Selle asemel, et kasutada hirmutamistaktikaid, on ennetuses oluline toetada neutraalseid ja positiivseid sõnumeid, mis edastavad realistlikku teavet. Kui noored saavad faktipõhist infot, nagu statistika alkoholi ja tubaka tarvitamise madalate protsentide kohta, on neil kergem oma käitumisvalikuid kujundada. Paljudele noortele võib näiteks olla üllatav, et enamik nende eakaaslastest ei tarvita tubakat ega alkoholi, ning sellise teadmise jagamine võib aidata muuta üldist suhtumist ja tõsta eneseusku tervislike valikute tegemiseks.
Maitsed ja reklaamid kui riskitegurid
Ennetustöös on oluline mõista ka tegureid, mis suurendavad noorte huvi nikotiini- ja tubakatoodete vastu. E-sigarettide ja huuletubaka maitsestatud tooted, nagu melon ja apelsin, on teinud need tooted atraktiivseks, eriti tüdrukute seas. Tervise Arengu Instituudi soovitused juhivad tähelepanu sellele, et selliste maitsete piiramine või keelustamine võib olla tõhus meede nende toodete kättesaadavuse ja atraktiivsuse vähendamiseks. Poiste seas on nende toodete tarvitamine pigem langustrendis, kuid tüdrukute seas kahjuks kasvamas – seega vajavad erinevad rühmad ja vanuseastmed erinevat lähenemist.
Riskitegurid ja kaitsetegurid ennetustöös
Noorte uimastiennetuse tõhusus sõltub suuresti ka riskitegurite ja kaitsetegurite tasakaalustamisest. Tervise Arengu Instituut toob esile, et ennetustöös ei piisa ainult probleemidele reageerimisest; vaja on toetavat keskkonda, mis tegeleb võimalike probleemide ennetamisega juba varakult. Näiteks kutsekoolides on alkoholi, nikotiini ja narkootikumide tarvitamise protsendid märksa kõrgemad kui üldhariduskoolides, mistõttu vajavad need koolid spetsiifilist toetust ja teadlikkuse tõstmist. Samuti näitavad uuringud, et vanemate klasside noored, eriti 5.–7. klass, alahindavad sageli uimastitarbimise tegelikku ulatust, mistõttu on oluline, et ennetustöö hõlmaks ka teadlikkuse tõstmist selle kohta, kui vähe nende eakaaslased tegelikult aineid tarbivad.
Kogukondlik lähenemine ja normide kujundamine
Uimastiennetus noorte seas on kõige tõhusam, kui kogukond kaasatakse terviklikult ennetusprotsessi. Kogukondlik lähenemine tähendab, et nii koolid, lapsevanemad kui ka kohalikud organisatsioonid töötavad ühiselt selle nimel, et luua tervislikud normid ja kujundada selline keskkond, mis toetab noorte teadlikke otsuseid. Oluline on, et uimastiennetust käsitletakse pigem võimalusena, mitte kohustusena – noored peavad tundma, et neid kuulatakse, nende arvamust hinnatakse ja neile antakse võimalus teha teadlikke valikuid oma tervise nimel.
Ennetustöö tähendus ja sõnumi jõud
Üks olulisemaid aspekte, mida Tervise Arengu Instituudi ennetuspõhimõtted rõhutavad, on sõnumite edastamise viis. Sõnumid, mida noortele suuname, peaksid olema neutraalsed, toetavad ja mitte hukkamõistvad. Näiteks on oluline sõnastada uimastiennetuse eesmärgid selliselt, et see ei kõlaks lihtsalt reeglite ja piirangutena, vaid pigem kui teadlikkuse tõstmine ja võimalus teha enda jaoks parimaid valikuid. Iga sõnum, mida me edastame, kannab endas jõudu ja võib noorte maailmavaadet oluliselt mõjutada – seetõttu tuleb neile läheneda mõistvalt ja arusaadavalt.
Ennetustöö, mis keskendub normide kujundamisele ja teadlikkuse tõstmisele, pakub noortele tuge ja usaldust, mille toel saavad nad teha teadlikumaid valikuid juba enne, kui probleemid jõuavad tekkida.
VALIK MATERJALE ÕPETAJATELE JA LAPSEVANEMATELE:
⫸ TagasiKooli e-tund ÕPETAJATELE
⫸ Juhend e-sigarettide tarvitamise pidurdamine ja ennetamine koolides
⫸ Uimastiennetuse õpetajaraamat – I, II ja III kooliastmele aktiivtööde komplektid
⫸ Laste ja noorte uimastiennetusest
⫸ Infoleht “Uimastiennetus Eestis”
⫸ Järelvaadatav e-sigarettide teemaline veebiseminar “Noored ja e-sigaretid- mida lapsevanem ja kool teha saavad?”
⫸ Lapsevanematele kasulikku infot TARKVANEM veebilehelt.
Õpiamps toimus Jõgevamaa vaimse tervise konverentsi “Mustmiljon mõttevärki” jätkuna, projekti “Iga Jõgevamaa noor on ühiskonna osa” raames, mida on kaasrahastanud Euroopa Liit. Õpiampsu korraldas Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus.
Aitäh Laiuse Jaan Poska Põhikoolile sooja vastuvõtu eest!